Jumat, 22 April 2016

Mało elementów wyraźnie nie uwydatni projektu trawnika ewentualnie kwiatów jak małe żywe sztachety.

Niezwykle duże, bowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zacienia sąsiadujące domy oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która ponadto dostarcza orzeszki. Jeśli chcemy ażeby nasze zielone plot było niezmiernie strzeliste a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Należy pamiętać jednak, że jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie może być kłopotliwe.

Nic wyraźnie nie zaznaczy projektu trawy bądź rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i rośliny kwiatowe często nie potrafią dobrze wzrastać w wskazanych miejscach, małe drzewa umieją utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach albo zasłonią gołe wycinki ziemi. Porządnie ukształtowany mały żywopłot już sam zresztą wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna tylko ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, które można przerobić na konfitury.

Niskie czy tez duże zielone ogrodzenia można otrzymać z krzewów zimozielonych.

Niestety, krzewy z tej klasy bywają znacznie bardziej kosztowne niż odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje cień cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i trzeba go obcinać, przecież jego przemianę Fastigiata Robusta można zostawić samopas.Będzie szybko dojrzewał oraz oszczędzi filarowy zarys.

O ile wasz kącik jest bardzo ciemny, pożądane byłoby aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektóre z cienioznośnych modelów maja klasy o jasnych bądź pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w największym stopniu przekonujące w słońcu, tymczasem nawet w chłodu liście zostają dość jasne, w pewnym sensie oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar